Projekční systémy Barco na základně taktického letectva v Čáslavi

Nowatron Elektronik dodala a instalovala projekční systém Barco pro letový simulátor TL-159 na 21. základnu taktického letectva Čáslav.

Poptat řešení
šipka dolů

Simulátor pro individuální výcvik pilotů

Realizace projektu se uskutečnila během roku 2014 – 2015 a to v úzké spolupráci se společností VR Group, a. s., která je předním českým dodavatelem řešení pro výcvik ozbrojených sil.

Letový simulátor Full Mission Simulator TL-159 je navržený pro individuální výcvik pilotů podzvukových bitevníků L-159. Umožňuje kompletní denní i noční simulace za všech povětrnostních podmínek. Představuje součást komplexního řešení tréninku pro bitevníky Aero L-159 a je připraven k provádění kolektivního výcviku s pomocí protokolů DIS případně HLA. Trénink se zaměřuje na standardní a nouzové postupy na zemi i za letu, včetně použité navigace, rádiové komunikace a zbraňových systémů. Simulátor pracuje s novým projekčním systémem Barco, který nahradil již dosluhující systém vybavený taktéž projektory zn. Barco, tehdy ještě postavenými na technologii CRT (instalace z roku 2001). 

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Nový projekční systém

Nový projekční systém tvoří šestice speciálních projektorů určených pro simulátory pracující s multikanálovými projekčními systémy s nejvyššími požadavky na kvalitu obrazu s označením Barco SIM7Q HB. Projektory Barco SIM7Q HB jsou založené na moderní zobrazovací technologii LCoS, nabízejí vysoké rozlišení QXGA (2 048 x 1 536) a dynamický kontrast až 6 000 000 : 1. Disponují rovněž všemi potřebnými funkcemi pro multiprojekce (Edge Blending a Warping, DynaColor a Constant Light Output), takže s projektory již není zapotřebí dodávat žádné další procesory, vše je řízeno interně. V projekční místnosti měla zůstat zachována původní projekční plocha a robustní mechanické konstrukce pro uchycení projektorů. Projektový tým belgických inženýrů, ve spolupráci s techniky Nowatronu a konstruktérem společnosti VR Group, našel takové řešení, aby bylo možné nové projektory usadit v podobné konfiguraci a s minimálními úpravami, tak, jak byly umístěni jejich předchůdci, což usnadnilo celou instalaci. 

Speciální optické „blendovací“ masky

Společnost Nowatron Elektronik byla dodavatelem projekce a datové optické kabeláže, ale také její technici provedli nezbytné oživení a nastavení systému, aby jednotlivé přechody mezi obrazy nebyly viditelné v denních, ale ani v nočních scénách, které jsou nejvíce kritické na podání černé barvy. Belgický výrobce vyrobil a dodal speciální optické „blendovací“ masky, které byly osazeny před objektivy jednotlivých projektorů pro dosažení dokonalého podání obrazu.

Modernizace letového simulátoru

Společnost VR Group, a. s., která byla generálním dodavatelem celé modernizace letového simulátoru, mimo jiné modernizovala kokpit bitevníku, dodala nový hardware a nezbytný simulační software. V druhé polovině roku 2015, v návaznosti na spolupráci se společností VR Group a úspěšnou instalaci Full Mission simulátoru TL-159 v Čáslavi, jsme dodali druhý projekční systém pro letový simulátor UTD (Unit Training Device) LS-159 kategorie PTT „Part Task Trainier“. Tento simulátor je určený na podporu individuálního tréninku pilotů podzvukových bitevníků Aero L-159. Letový simulátor umožňuje výcvik v používání palubních systémů. 

Výcvik na simulátoru

Simulátor je částí komplexního řešení tréninku pro bitevníky Aero L-159 a umožňuje jak individuální, tak kolektivní výcvik ve spolupráci se simulátorem TL-159. Výcvik je zaměřen na standardní a nouzové postupy na zemi a za letu včetně použité navigace, rádiové komunikace a zbraňových systémů. Projekční plochu, kabinu bitevníku, veškerou mechaniku, potřebný hardware a simulační software zajistila společnost VR Group, která celou instalaci zaštiťovala a koordinovala. 

Instalace

Pro instalaci byla zvolena modelová řada profesionálních projektorů Barco F22, známá výkonností a stabilitou. Projektory jsou postavené na osvědčené technologii 1čip DLP a díky možnosti volby z několika barevných kotoučků a různých rozlišení čipů, lze vždy vybrat ten nejvhodnější přístroj pro danou aplikaci. Konfigurace multikanálového projekčního systému, sestávajícího z pěti projektorů uchycených do originální mechaniky navržené a dodané společností VR Group, byla oříškem pro všechny zúčastněné strany. Celý systém se musel vejít do značně limitovaného prostoru, který z velké části zabrala půlkulová projekční plocha o poloměru 2 metry, ale také později umístěná kabina letounu. Pro potřebný warping a blending byly dodány procesory Barco WB1920 umožňující precizní nastavení přechodových zón jednotlivých kanálů. Jistotu kvalitního přenosu obrazového signálu z generátoru obrazu k projektorům potom zajistila optická kabeláž. Přesnost nastavení geometrie obrazu z pěti projektorů na půlkulové projekční ploše umožnily originální laserové zaměřovače Barco LDAT, které pomohla správně vyměřit geodetická kancelář ZK-BRNO s. r. o. Instalace a nastavení projekčního systému, který vyžadoval absolutní přesnost sesazení jednotlivých projekčních kanálů pixel na pixel, trvala dvěma zkušeným technikům 5 dní. 

Speciální poděkování

Speciální poděkování patří projektovému týmu VR Group za spolupráci, ale také našemu belgickému partnerovi Barco za technickou podporu. Letecká základna v Čáslavi, nesoucí historický název Zvolenská, je jednou z hlavních bojových složek Vzdušných sil Armády České republiky. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečit obranu a suverenitu vzdušného prostoru ČR a příhraničního prostoru sousedních států v rámci integrovaného systému PVO NATO. Základna je vyzbrojena nadzvukovými letouny JAS-39 Gripen, lehkými bitevníky L-159 ALCA v jednomístných i dvoumístných verzích a cvičnými letouny L-39 Albatros.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

IT4Innovations uvedlo do provozu novou laboratoř vizualizace a VR

Nová laboratoř má podpořit aktivity okolo superpočítačů , a to pomocí vizualizace 3D obsahu skrze velkoplošné 3D projekce a....

Nové laserové projektory Barco pro ŠKODA AUTO

Před pěti lety, v roce 2017, jsme na těchto stránkách psali o dodávce nového simulačního systému pro ŠKODA AUTO, využívaného....

Nové 3D kino v návštěvnickém centru elektrárny Ledvice

Pro návštěvníky informačního centra elektrárny je k dispozici zrekonstruované kino s naučnými pořady o elektrárně.

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru