IT4Innovations uvedlo do provozu novou laboratoř vizualizace a VR

Nová laboratoř má podpořit aktivity okolo superpočítačů , a to pomocí vizualizace 3D obsahu skrze velkoplošné 3D projekce a VR brýlí.

Poptat řešení
šipka dolů

VaVR laboratoř

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava navazuje na činnost Báňské akademie v Příbrami, která byla v roce 1945 přesunuta z Příbrami do Ostravy. Dnešní název školy zachycuje přechod od dřívější úzce zaměřené báňské školy k plnohodnotné technické univerzitě. Jedním z univerzitních pracovišť je i IT4Innovations, jež je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA) a umělé inteligence (AI), provozující nejvýkonnější superpočítačové systémy v České republice, které poskytují jak českým, tak
i zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry.

Pro IT4Innovation naše společnost dodávala a realizovala laboratoř vizualizace a virtuální reality (dále jen VaVR laboratoř). Laboratoř bude podpůrnou částí superpočítačové infrastruktury sloužící k vizualizaci 3D obsahu a bude mimo jiné sloužit k podpoře vlastního výzkumu realizovaného v IT4Innovations a v rámci VŠB – Technické univerzity Ostrava. Své využití nalezne laboratoř zejména při vizualizaci vědeckých výpočtů velkého rozsahu, jakými jsou projekty z oblasti inženýrství, nanotechnologií, materiálového designu a spousty jiných. Uplatní se ale také v rámci spolupráce s průmyslovými partnery, a to především k vizualizaci výsledků společného výzkumu,ověřování prototypů či prezentaci produktů. V neposlední řadě může pomoci také při vzdělávacích aktivitách jako je výuka anatomie ve 3D, předvádění výrobních postupů výrobků nebo jako obecné simulační  tréninkové zařízení.

Laboratoř VaVR je rozdělena na promítací sál s hledištěm pro 16 diváků s 3D projekční stěnou ve 4K rozlišení se zadní projekcí a 5.1 prostorovým zvukem (komplexní dodávka společnosti Nowatron Elektronik) a zázemí pro simulátor virtuální reality realizovaným pomocí čtyř bezdrátových VR brýlí. Oba celky mohoupracovat nezávisle na sobě, jelikož jsou instalovány v různých místnostech. Podporují tedy práci dvou nezávislých skupin díky konektivitě na superpočítače.

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Systém zpětné projekce a projekční systém Barco

Vzhledem k nutnosti se v takovéto laboratoři pohybovat před projekcí byla pro VaVR laboratoř navržena tzv. zpětná projekce. To znamená, že projektor je
umístěn za projekční plochou a díky tomu prezentující před projekcí nevrhá nežádoucí stíny a má k dispozici volný prostor k pohybu. Jako projekční plocha bylo dodáno unikátní řešení RigiFlex od společnosti Barco. Tato originální projekční plocha, vyvinutá speciálně pro zadní projekce, je vyrobená z polymeru tenčího než jeden milimetr. Díky jejím optickým vlastnostem divák vidí ostrý obraz s jemnými detaily o vysokém kontrastu. Navíc RigiFlex nabízí skvělé pozorovací úhly. Barco RigiFlex může být srolována a přepravena v lehkém transportním boxu, což usnadňuje přepravu a manipulaci. Instalace této plochy se provádí do vyztuženého nosného hliníkového rámu, ve kterém se vypíná.

Do zatemněné projekční místnosti naše společnost dodala profesionální laserový 3-čipový projektor Barco UDM-4K15. Projektor disponuje světelným výkonem 14 000 ANSI lumenů a nabízí rozlišení 4K UHD. Projektor divákům předvede oslňující barvy, které překonávají barevný prostor Rec. 709. Má robustní design a unikátní elektroniku s funkcí Single Step Processing (SSP; zpracování obrazu v jednom kroku).

3D zobrazení

Pro zobrazení 3D obsahu byly dodány aktivní 3D brýle od společnosti VOLFONI a sice profesionální model EDGE VR. Brýle jsou určeny pro použití ve virtuálním prostředí - se speciálním nástavcem umožňují trekování pohybu hlavy, mají vylepšený stereoskopický kontrast a jsou programovatelné. Obraz promítaný projektorem je generován výkonnou výpočetní stanicí osazenou dvěma nVidia Quadro RTX6000 grafickými kartami, přímo instalovanou v laboratoři, nebo výpočetním klastrem v datovém sále IT4Innovations. K přenosu dat a obrazu přímo ze superpočítačů IT4Innovations je určena nově vybudovaná 100 Gb/s Ethernet linka mezi datovým sálem a VaVR laboratoří.

Společnost Nowatron Elektronik do nového kinosálu rovněž, mimo projekční systém, dodala výkonnou výpočetní stanici, profesionální ozvučení sálu JBL v konfiguraci 5.1, stupňovité hlediště, komfortní kino sedačky prestižního výrobce Kinoexport a nezbytný nábytek v podobě stolu režie, skříněk a křesel. Pro zlepšení akustiky a optimalizaci projekce byl v sále položen nový koberec, dodány akustické závěsy s nezbytným zatemněním a nakonec místnost dostala nový nátěr. Tímto bych chtěl poděkovat všem zapojeným profesím a mým kolegům za skvěle odvedenou práci a zákazníkovi popřát hodně úspěchů a spoustu dechberoucích vizualizací.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Nové laserové projektory Barco pro ŠKODA AUTO

Před pěti lety, v roce 2017, jsme na těchto stránkách psali o dodávce nového simulačního systému pro ŠKODA AUTO, využívaného....

Nové 3D kino v návštěvnickém centru elektrárny Ledvice

Pro návštěvníky informačního centra elektrárny je k dispozici zrekonstruované kino s naučnými pořady o elektrárně.

Laboratoř pro studium lidského chování na půdě ČZU

Na konci loňského roku 2015 byla na půdě České zemědělské univerzity v Praze dokončena realizace projektu HUBRU – Laboratoř....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru