Experimentální laboratoř odhalí nevědomé myšlenkové procesy

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně otevřela v listopadu 2015 Laboratoř pro experimentální výzkum v humanitních vědách s názvem HUME lab.

Poptat řešení
šipka dolů

3D zobrazovací technologie

Laboratoř je vybavená speciální technikou, která umožňuje vědcům získávat nové informace o lidském chování, myšlení nebo emocích. Společnost Nowatron Elektronik v úzké spolupráci s AVT Group, a. s., dodala a instalovala pro HUME lab 3D zobrazovací technologii.

S ohledem na požadavky na vysokou kvalitu 3D zobrazení a možnost volně se pohybovat před projekcí byla pro experimentální laboratoř navržena tzv. zpětná projekce. V systému se zpětnou projekcí je obraz tvořen zdrojem světla, projektorem, a promítnutím obrazu na matnici, kde pak pozorovatelé obraz vidí. Vzhledem k tomu, že projekční prostor za matnicí byl velmi omezený, přidali jsme do sestavy projekční zrcadlo, které téměř zdvojnásobilo cestu paprsku z projektoru a umožnilo tím použít potřebný objektiv.

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Projekční systém

Projekční systém tvoří profesionální projektor Barco F35 AS3D. Jde o model podporující aktivní stereoskopickou projekci o nativním rozlišení 2 304 000 obrazových bodů, který je umístěn v robustním stojanu společně s projekčním zrcadlem s přední odrazivou vrstvou, aby nedocházelo k rušivému lomu světla a obraz si zachoval vysokou kvalitu. Posledním, ale neméně důležitým prvkem zajišťující uniformní ostrý obraz, je originální skleněná matnice belgického výrobce Barco o rozměru aktivní plochy 3 000 x 1 875 (š x v) mm. Na skleněné desce o tloušťce 12 mm, vyrobené unikátní technologií zajišťující perfektní rovinnost a bezkazovost, je nanesena speciální difúzní vrstva poskytující veškeré potřebné optické vlastnosti. 3D vizualizace zajišťuje výkonný počítač s grafickou kartou nVidia Quadro M6000.

3D brýle

Divák, který pozoruje 3D projekci, potřebuje 3D brýle, aby získal potřebný prostorový vjem. K tomuto účelu byly dodány aktivní 3D brýle výrobce VOLFONI a to profesionální model EDGE VR. Brýle jsou určené pro použití ve virtuálním prostředí – se speciálním nástavcem umožňují trekování pohybu hlavy, mají vylepšený stereoskopický kontrast a jsou programovatelné, vybavené přepínačem funkcí. Disponují také nabíjecími akumulátory a jsou kompatibilní s IR (infra-red) a RF (radio-frequency) emitery.

Vybavení pro experimentální výzkum

Humanitní vědci zpravidla používají pro svůj výzkum dotazníky, pozorování nebo rozhovory s respondenty. Těmi ale některé věci postihnout nedovedou, protože člověk si není vědom všeho, nebo ho mysl přímo klame. Člověk reaguje jinak, když si stresovou situaci přečte na papíře a jinak, když si ji prožije. Laboratoř HUME lab získala nejnovější zařízení a vybavení pro experimentální výzkum, které dosud vědci neměli k dispozici. Výzkum se orientuje na různé aspekty lidské existence, jako jsou například sociální interakce, hierarchie a dynamika skupin, komunikační strategie, rozhodování, zpracování emocí, empatie a důvěra a mnoho dalších. Laboratoř poskytuje už v první fázi fungování zázemí také psychologům, pedagogům nebo jazykovědcům. Počítá se s tím, že se zde budou různé obory propojovat, což přinese další zajímavé poznatky.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

IT4Innovations uvedlo do provozu novou laboratoř vizualizace a VR

Nová laboratoř má podpořit aktivity okolo superpočítačů , a to pomocí vizualizace 3D obsahu skrze velkoplošné 3D projekce a....

Nové laserové projektory Barco pro ŠKODA AUTO

Před pěti lety, v roce 2017, jsme na těchto stránkách psali o dodávce nového simulačního systému pro ŠKODA AUTO, využívaného....

Nové 3D kino v návštěvnickém centru elektrárny Ledvice

Pro návštěvníky informačního centra elektrárny je k dispozici zrekonstruované kino s naučnými pořady o elektrárně.

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru