Experimentální laboratoř odhalí nevědomé myšlenkové procesy

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně otevřela v listopadu 2015 Laboratoř pro experimentální výzkum v humanitních vědách s názvem HUME lab.

Poptat řešení
šipka dolů

3D zobrazovací technologie

Laboratoř je vybavená speciální technikou, která umožňuje vědcům získávat nové informace o lidském chování, myšlení nebo emocích. Společnost Nowatron Elektronik v úzké spolupráci s AVT Group, a. s., dodala a instalovala pro HUME lab 3D zobrazovací technologii.

S ohledem na požadavky na vysokou kvalitu 3D zobrazení a možnost volně se pohybovat před projekcí byla pro experimentální laboratoř navržena tzv. zpětná projekce. V systému se zpětnou projekcí je obraz tvořen zdrojem světla, projektorem, a promítnutím obrazu na matnici, kde pak pozorovatelé obraz vidí. Vzhledem k tomu, že projekční prostor za matnicí byl velmi omezený, přidali jsme do sestavy projekční zrcadlo, které téměř zdvojnásobilo cestu paprsku z projektoru a umožnilo tím použít potřebný objektiv.

Petr Valehrach

Petr Valehrach

Projekční a prezentační technika, Planetária; 3D a virtuální realita; Digitální kina a postprodukce +420 515 915 031

Projekční systém

Projekční systém tvoří profesionální projektor Barco F35 AS3D. Jde o model podporující aktivní stereoskopickou projekci o nativním rozlišení 2 304 000 obrazových bodů, který je umístěn v robustním stojanu společně s projekčním zrcadlem s přední odrazivou vrstvou, aby nedocházelo k rušivému lomu světla a obraz si zachoval vysokou kvalitu. Posledním, ale neméně důležitým prvkem zajišťující uniformní ostrý obraz, je originální skleněná matnice belgického výrobce Barco o rozměru aktivní plochy 3 000 x 1 875 (š x v) mm. Na skleněné desce o tloušťce 12 mm, vyrobené unikátní technologií zajišťující perfektní rovinnost a bezkazovost, je nanesena speciální difúzní vrstva poskytující veškeré potřebné optické vlastnosti. 3D vizualizace zajišťuje výkonný počítač s grafickou kartou nVidia Quadro M6000.

3D brýle

Divák, který pozoruje 3D projekci, potřebuje 3D brýle, aby získal potřebný prostorový vjem. K tomuto účelu byly dodány aktivní 3D brýle výrobce VOLFONI a to profesionální model EDGE VR. Brýle jsou určené pro použití ve virtuálním prostředí – se speciálním nástavcem umožňují trekování pohybu hlavy, mají vylepšený stereoskopický kontrast a jsou programovatelné, vybavené přepínačem funkcí. Disponují také nabíjecími akumulátory a jsou kompatibilní s IR (infra-red) a RF (radio-frequency) emitery.

Vybavení pro experimentální výzkum

Humanitní vědci zpravidla používají pro svůj výzkum dotazníky, pozorování nebo rozhovory s respondenty. Těmi ale některé věci postihnout nedovedou, protože člověk si není vědom všeho, nebo ho mysl přímo klame. Člověk reaguje jinak, když si stresovou situaci přečte na papíře a jinak, když si ji prožije. Laboratoř HUME lab získala nejnovější zařízení a vybavení pro experimentální výzkum, které dosud vědci neměli k dispozici. Výzkum se orientuje na různé aspekty lidské existence, jako jsou například sociální interakce, hierarchie a dynamika skupin, komunikační strategie, rozhodování, zpracování emocí, empatie a důvěra a mnoho dalších. Laboratoř poskytuje už v první fázi fungování zázemí také psychologům, pedagogům nebo jazykovědcům. Počítá se s tím, že se zde budou různé obory propojovat, což přinese další zajímavé poznatky.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Laboratoř pro studium lidského chování na půdě ČZU

Na konci loňského roku 2015 byla na půdě České zemědělské univerzity v Praze dokončena realizace projektu HUBRU – Laboratoř....

Projekční systémy Barco na základně taktického letectva v Čáslavi

Nowatron Elektronik dodala a instalovala projekční systém Barco pro letový simulátor TL-159 na 21. základnu taktického....

Simulátory Barco pro ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO nově využívá projekční systém s projektory Barco pro simulaci osvětlení vozovky před vozidlem během virtuální....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru