Přenosné digitální planetárium v Michalovcích

Hvězdárna v Michalovcích získala na konci loňského roku nové přenosné digitální planetárium, jehož dodavatelem byla společnost Nowatron Elektronik v úzké spolupráci s košickou firmou Carpathian-TG, s.r.o.

Poptat řešení
šipka dolů

Mobilní planetárium

Planetárium v Michalovcích jsme vybavili nafukovací kopulí o průměru 5 metrů, která pojme 30 dětí, nebo 20 dospělých osob. Projekční plocha z nehořlavé pevné textilie má speciální úpravu z vnitřní strany a funguje na bázi přetlaku.

Vstoupíte-li do zatemnělého prostoru planetária, pod zmenšenou umělou oblohu, v jeho středu naleznete digitální planetárium „Mini Immersive Planetarium - MIP1200” od španělské společnosti Immersive Adventure, které promítá obraz na vnitřní kopuli o efektivním rozlišení 1 130 400 obrazových bodů.

Astronomický software LLS Stellarium 360 pro simulaci hvězdné oblohy v reálném čase, vyvinutý na bázi známého programu Stellarium společností Immersive Adventure, umožňuje zobrazení realistické oblohy, tak, jak ji lze vidět pouhým okem nebo dalekohledem. Projekce se ovládá pomocí speciální astronomické klávesnice s podsvitem nebo také bezdrátově a to vzdáleně pomocí tabletu vybaveného originálním softwarovým uživatelsky programovatelným rozhraním.

Digitální planetárium nabízí mnohem více možností než „klasické analogové“. Oproti analogovému přístroji, u kterého je základem otáčivý kulový projektor s diapozitivy oblohy, digitální planetárium promítá společně s oblohou například obrázky souhvězdí, tak jak si je lidé různých kultur představovali, čáry souřadnicových systémů, ale také může zobrazit podobu oblohy před deseti tisíci lety, nebo naopak v budoucnu. Planetárium však umožňuje vidět i to, co běžný pozorovatel oblohy nemá možnost pozorovat, například průlet galaxií, výbuch supernovy či cestu k hranicím vesmíru. K další výhodám digitálního planetária patří možnost doplnit projekci promítáním videoklipů, prezentací či tzv. „fulldome“ pořadů, které zobrazují obraz na celé kopuli. Divákovi se tak naskytne úchvatný zážitek, ocitne se na vesmírné stanici, nebo se volně vznáší na oběžné dráze nad Zemí, či cestuje sluneční soustavou.

Společnost Nowatron Elektronik zajistila také odborný obsah, včetně slovenského dabingu, a to osm animovaných fulldome pořadů s astronomickou nebo přírodovědnou tématikou.

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Dabing Vesmírných parťáků pro iPLANETÁRIUM v Liberci

Naše společnost působí v oblasti tvorby dabingů fulldome pořadů pro planetária již řadu let. Jedná se o pořady pro....

Mobilní planetária pro hvězdárnu a planetárium Brno a Praha

Společnost Nowatron Elektronik dodala mobilní planetária.

Nová učebna přírodních věd a digitální planetárium v ZŠ Nuselská

Společnost Nowatron Elektronik dodala a nainstalovala 3D projekční technologii ve standardu DCI do učebny přírodních věd a....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru