Třebíč má nové planetárium s přednáškovým sálem

Třebíčská hvězdárna jako „stará pozorovatelna“ byla postavena v roce 1957 zakládajícími členy místního astronomického kroužku. Po vykradení a zničení hlavního dalekohledu v roce 1959 byla 20 let opuštěná a chátrala.

Poptat řešení
šipka dolů

Hvězdárna Třebíč

Poté byla znovu uvedena do provozu, byla zrekonstruována, byly pořízeny nové dalekohledy a probíhají zde pozorování pro veřejnost dodnes. Od září 2011 je hvězdárna provozována příspěvkovou organizací Dům dětí a mládeže Třebíč. Hvězdárnu ve městě hojně využívá jak veřejnost, tak školy. Již před dvěma lety město Třebíč naplánovalo rozšíření hvězdárny o planetárium a přednáškový sál. Přípravy se ale kvůli covidu zastavily. V roce 2023 město Třebíč opět obnovilo své výběrové řízení, kterého jsme se zúčastnili a zakázku na vybudování digitálního planetária získali.

 

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Digitální planetárium

Nové digitální planetárium má kapacitu 26 osob. Nový sál je navržený tak, aby pojmul právě jednu třídu. Každé planetárium musí mít svou vlastní umělou oblohu, takzvanou projekční kopuli. Planetárium v Třebíči ji má o průměru 6 metrů. Kopule je zavěšená pod stropem na konstrukci z lehkých slitin a je na textilní bázi s technologií podtlaku, včetně extra tiché odtahové turbíny. To znamená, že oproti přetlakovým projekčním kopulím pro mobilní planetária zde výkonná vzduchová turbína nepřetržitě z meziprostoru mezi projekční plochou a venkovní obálkou odsává vzduch, čímž dochází k vypnutí textilie do požadovaného tvaru. Tato technologie má velkou výhodu v nízké hmotnosti, nepotřebuje žádný masivní závěsný systém a díky tomu také není tak ekonomicky náročná. Kovový nosný prstenec slouží také jako rampa pro uložení RGB světel po vnitřním obvodu kopule. Po vnějším obvodu nosného prstence je zavěšena speciální akustická tkanina (závěs) v matně černé barvě zajišťující eliminaci dozvuku. Textilie je ošetřena tak, aby byla permanentně samozhášivá i po vyprání, bez nutnosti obnovy nástřiku.

Projekční systém planetária se skládá z profesionálního jednočipového DLP projektoru s rozlišením 4K, který je osazen sférickým optickým blokem (nikoliv objektivem) s projekčním úhlem minimálně 165°, s efektivním rozlišením celooblohové projekce. Tento systém umožní promítání v reálném čase, anebo v režimu „pre-rendered fulldome show“, což je projekce předpřipravených pořadů pro celooblohovou projekci na instalovanou polokulovitou projekční plochu v rozmezí 360° v horizontálním směru a 180° ve vertikálním směru. Projekční systém musí generovaným obrazem hvězdné oblohy pokrýt 100% projekční plochy.

Součástí instalace je i audio systém s příslušenstvím umožňující standardní reprodukci zvuku v režimu 5.1 surround s patřičně dimenzovanými reproduktorovými soustavami a subwooferem, které jsou instalovány po obvodu projekční plochy v sále planetária. Reproduktory jsou upevněny na nosný kovový prstenec kopule z vnitřní strany.

 

Astronomický software

Srdcem celého planetária je nejnovější verze astronomického softwaru Space Crafter, který je plně integrován do řídícího systému.
Mimo základní funkce simulátoru hvězdné oblohy umí tento software umožňovat i následující funkce:

• Klasická noční i denní obloha z pozice pozorovatele na Zemi
• Jemná navigace okolo povrchu planety a možnost změny výšky pro odlet a přistání
• Možnost vícenásobného přiblížení pole s objekty hlubokého vesmíru 
/ hvězd / konstelací, na které se chceme zaměřit
• 22 možností zobrazení Mléčné dráhy
• Možnost zobrazení 28 hvězdných mytologií
• Možnost přidání aktuálních komet
• Zobrazení zodiakálních znamení k jarnímu bodu
• Integrované 3D objekty ve sluneční soustavě
• Videa s astronomickou tématikou

A mnoho dalších užitečných funkcí, které budou divákům prezentovány v českém jazyce (názvy hvězd, souhvězdí, objektů).

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Digitální planetárium v Štiavnických Baních

Základní škola s mateřskou školou se nachází v srdci Štiavnických vrchů, v obci Štiavnické Bane. Nese název po významném....

Dabing Vesmírných parťáků pro iPLANETÁRIUM v Liberci

Naše společnost působí v oblasti tvorby dabingů fulldome pořadů pro planetária již řadu let. Jedná se o pořady pro....

Mobilní planetária pro hvězdárnu a planetárium Brno a Praha

Společnost Nowatron Elektronik dodala mobilní planetária.

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru