Mobilní planetária pro hvězdárnu a planetárium Brno a Praha

Společnost Nowatron Elektronik dodala mobilní planetária.

Poptat řešení
šipka dolů

Hvězdárna a planetárium Brno

S brněnským planetáriem společnost Nowatron Elektronik spolupracuje již dlouhá léta. Po celkové renovaci celého objektu, modernizaci projekčního systému a vybudování zcela jedinečného 3D planetária, se brněnská hvězdárna rozhodla pro pořízení mobilního planetária. To stejně, jako to klasické kamenné planetárium, promítá umělou oblohu nad hlavami návštěvníků.
Srdcem projekčního systému je digitální projektor Barco F80 s rozlišením 3 840 x 2 400 (4K UHD) osazený speciálním sférickým objektivem, který bezpečně pokryje 100% plochy sférické projekční kopule. O obsah se potom stará dedikovaný software SkyExplorer z francouzské dílny společnosti RSA Cosmos, který nejenom celý systém ovládá, ale také pomocí výkonného počítače generuje simulaci denní i noční oblohy v reálném čase. 

SkyExplorer software, který je světovou špičkou co se týká způsobu zobrazení, vědecké věrnosti a podrobného rozlišení textur vybraných těles Sluneční soustavy, je dodaný ve většině českých a slovenských planetárií, které společnost Nowatron Elektronik v úzké spolupráci s francouzskou RSA Cosmos v minulosti realizovali, a stejně je to tak i v tomto případě. Pro zaměstnance brněnského planetária je výhodou, že software SkyExplorer již znají, protože je od roku 2013 nainstalovaný v sále Digitária v budově Hvězdárny a planetária Brno. Celý systém je koncipovaný jako maximálně mobilní a kompaktní. Veškerá zařízení jsou zabudována do odolných transportních beden, takže příprava systému od příjezdu na místo prezentace trvá zaškolenému personálu pár desítek minut.

Planetárium by nebylo planetáriem, kdyby nemělo svou projekční kopuli. Ta pro brněnské planetárium je od již osvědčeného španělského výrobce QUIM GUIXA o průměru 6 m. Dodaná kopule je nejnovějším modelem a je mimo užití v interiéru vhodná i pro krátkodobé instalace v exteriérech. Její postavení a složení je otázkou několika minut, jelikož je samonosná a funguje na bázi přetlaku (venkovní obálka), ale také podtlaku (pro perfektní vypnutí vnitřní projekční plochy). Kopule je ušitá z velmi kvalitních nehořlavých materiálů a výrobce slibuje dlouhou životnost. 

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy

Planetárium hlavního města Prahy si pořídilo nové Hvězdárium, mobilní planetárium, které dodala naše společnost. Projekční a řídící systém planetária, včetně generátoru obrazu, je shodný se systémem dodaným pro brněnské planetárium. Návštěvníci si tak mohou vychutnat dokonalé simulace promítané na umělou hvězdnou oblohu i s planetami. Simulátor SkyExplorer dokáže létat vesmírem, přiblížit se k planetám Sluneční soustavy a jejich měsícům, ukazovat nádherné snímky hvězdokup, mlhovin i vzdálených galaxií. Díky nejnovějším vylepšením uživatelského rozhraní integrovaného mimo jiné v přenosném tabletu je ovládání simulace jednoduché a intuitivní, čímž se demonstrátor může plně soustředit na svůj výklad.

Pro Hvězdárium byli naší společností dodány dvě kopule španělské výroby o dvou různých velikostech. Velká kopule je o průměru 7 m s kapacitou až 50 žáků; potom menší kopule o průměru 6 m, která pojme až 30 žáků. Stejně, jako v Brně, obě kopule pražského Hvězdária jsou nafukovací se samonosnou konstrukci. Dodané nafukovací ventilátory jsou extrémně tiché, a i když jsou umístěny v blízkosti kopule, neruší výklad uvnitř.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Třebíč má nové planetárium s přednáškovým sálem

Třebíčská hvězdárna jako „stará pozorovatelna“ byla postavena v roce 1957 zakládajícími členy místního astronomického....

Digitální planetárium v Štiavnických Baních

Základní škola s mateřskou školou se nachází v srdci Štiavnických vrchů, v obci Štiavnické Bane. Nese název po významném....

Dabing Vesmírných parťáků pro iPLANETÁRIUM v Liberci

Naše společnost působí v oblasti tvorby dabingů fulldome pořadů pro planetária již řadu let. Jedná se o pořady pro....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru