Moderní 3D planetárium v iQLANDII

Koncem března 2014 bylo otevřeno interaktivní centrum Science Learning Center v Liberci pojmenované iQLANDIA, které navazuje na světový trend nových forem poznávání a vzdělávání. V kopuli, na samém vrcholu centra, se nachází moderní 3D planetárium.

Poptat řešení
šipka dolů

Hlavní cíl

Hlavním cílem centra je v několika unikátních expozicích popularizovat vědu, techniku a přírodní vědy. iQLANDIA má čtyři podlaží s deseti interaktivními expozicemi. Návštěvník, který se mezi nimi volně pohybuje, si může na vlastní kůži vyzkoušet téměř čtyři stovky originálních exponátů. Exponáty jsou v maximálně možné míře názorné (tedy poměrně jednoduché), interaktivní (umožňující zapojení návštěvníka do jejich fungování), atraktivní (demonstrující příslušný jev zajímavou formou) a edukativní (tj. umožňující pochopení demonstrovaného jevu včetně jeho příčin a důsledků). Jak funguje lidské tělo? Jakou sílu má váš hlas? Co zažívají lidé při zemětřesení? Co dokáže síla ohně, větru či vody? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších najdete právě v iQLANDII.

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

3D planetárium

Velkým lákadlem science centra je také moderní 3D planetárium, které se nachází v kupoli na samém vrcholu centra. Díky technologii trojrozměrného promítání na kulovou plochu se řadí mezi světovou špičku. Diváci se usadí do pohodlných sedadel (50 míst), nasadí si 3D brýle a během jedné hodiny procestují vesmír od nejvzdálenějšího koutu až k planetě Zemi, a to vše s jedinečnými 3D efekty. Společnost Nowatron Elektronik zajistila pro centrum iQLANDIA dodávku a instalaci interaktivního digitálního projekčního a produkčního systému (HW i SW) zajišťujícího celkovou video i audio projekci, včetně přídavných zařízení. 

Digitální planetárium

Srdcem celého planetária je astronomický simulá- tor SkyExplorer V3, který umožňuje cestovat vesmírem v třídimenzionálním modelu, s možností změny v čase jak do minulosti, tak do budoucnosti. Jeho dodavatelem je francouzská společnost RSA Cosmos, výrobce a dodavatel digitálních planetárií, se kterou Nowatron Elektronik dlouhodobě spolupracuje. Konkrétně SkyExplorer V3 počítá v reálném čase realistickou podobu všech těles Sluneční soustavy, včetně světelných efektů, stínů či odrazů, rozptylu světla v atmosférách nebo povrchových či atmosférických textur. Na světě neexistuje lepší fyzikální model vesmírného prostoru, komerčně dostupný pro Fulldome projekci.

Osvětlovací technika

Podél spodní hrany celé projekční plochy je instalováno RGB LED osvětlení s možností plynulé regulace barev a intenzity v jednotlivých segmentech o délce 30 cm. Dá se tedy volit různé RGB zabarvení kopule, včetně stmívání, pulsací, světelných vln apod. Součástí světelného parku jsou také dva LED scénické reflektory umístěné nad režií pro osvětlení pódia či připravené pro jiné světelné efekty. Osvětlovací technika i osvětlení podstupnic hlediště se řídí protokolem DMX a ovládá se buď z hardwarové konzole na pultu operátora nebo pomocí DomeManager software.

Audio systém

Profesionální zvuková aparatura umožňuje standardní reprodukci v režimu 5.1. Srdcem audio systému je výkonný DSP procesor, který umožňuje připojit všechna vstupní zařízení. Z procesoru je upravený 10ti kanálový zvukový doprovod (5.1 + 4) veden do zesilovačů a dále do 7+1 reproduktorů, zavěšených po obvodu projekční plochy, a také do bezdrátových sluchátek pro cizojazyčné audio stopy (čtyři kanály). Audio systém je doplněný o BluRay přehrávač a o mixážní pult, aby bylo možné připojit další externí zdroje signálu, a dále o několik sad bezdrátových mikrofonů pro ozvučení živých vystoupení.

Produkční pracoviště

Pro vlastní tvorbu pořadů byly do produkčního studia planetária dodány dvě produkční pracoviš- tě. Jedno pracoviště je vybaveno produkčními počítači pro výrobu pořadů pomocí simulátoru hvězdné oblohy – softwaru SkyExplorer V3. Druhé pracoviště nabízí možnosti tvorby animací pomocí softwarových nástrojů Autodesk 3ds Max nebo Adobe Production Premium CS6. Obě pracoviště podporují tvorbu pořadů ve 2D nebo 3D režimu a jsou vybaveny 10TB datovým úložištěm. Součástí dodávky produkčního studia byla rovněž digitální profesionální kamera s kompletním příslušenstvím. Celý systém planetária využívá několik výkonných počítačů, osazených nejmodernějšími grafickými kartami, které jsou společně s ostatním hardwarovým vybavením (audio) nainstalovány ve dvou počítačových skříních, „ukrytých“ v serverovně za režií. Proti přehřátí systému byla dodána samostatná chladicí jednotka a před nenadálými výpadky napájení je celý systém planetária chráněn výkonnou UPS jednotkou.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Třebíč má nové planetárium s přednáškovým sálem

Třebíčská hvězdárna jako „stará pozorovatelna“ byla postavena v roce 1957 zakládajícími členy místního astronomického....

Digitální planetárium v Štiavnických Baních

Základní škola s mateřskou školou se nachází v srdci Štiavnických vrchů, v obci Štiavnické Bane. Nese název po významném....

Dabing Vesmírných parťáků pro iPLANETÁRIUM v Liberci

Naše společnost působí v oblasti tvorby dabingů fulldome pořadů pro planetária již řadu let. Jedná se o pořady pro....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru