Krajská hvězdárna a planetárium Maximiliána Hella

První digitální planetárium s rozlišením 4K na Slovensku.

Poptat řešení
šipka dolů

Zadání projektu

Společnost Nowatron Elektronik ve spolupráci s obchodním partnerem, košickou společností Carpathian TG, s.r.o. zajistila pro Krajskou hvězdárnu a planetárium Maxmiliána Hella v Žiari nad Hronom dodávku a instalaci prvního digitálního planetária s rozlišením 4K na Slovensku.

Petr Valehrach

Petr Valehrach

Projekční a prezentační technika, Planetária; 3D a virtuální realita; Digitální kina a postprodukce +420 515 915 031

Návrh řešení

Součástí dodávky technologie planetária měla být i renovace původní projekční kopule o průměru 10 metrů. Kopule byla vyčištěna, byly vyměněny poškozené díly perforovaného plechu a celá projekční plocha byla opatřena novým nátěrem.

Realizace řešení

Projekční systém planetária se sestává ze dvou profesionálních projektorů, které vytváří obraz na vnitřní stranu projekční kopule.

Po obvodu projekční plochy, v protilehlé pozici, jsou umístěny dva digitální projektory Sony s nativním rozlišením 4K, poskytující vysoký dynamický kontrast 1 000 000:1.

Spolu se speciální optikou od japonského výrobce GOTO vytvářejí na projekční ploše obraz o efektivním rozlišení 10 480 040 obrazových bodů. Součástí projekčního systému je dedikovaný software pro korekci geometrie, jasu a barvy, tak, aby byl obraz rovnoměrný, bez překryvů, a vytvářel dokonalou prostorovou iluzi.

Ovládání projekce

Celou projekci zvládne ovládat jeden operátor s pomocí konzole umístěné na řídicím pultu v zadní části projekčního sálu nebo na dálku bezdrátovým tabletem. V řídicím počítači je nainstalované sofistikované uživatelské rozhraní, které umožňuje nejen ovládání projekce v planetáriu, ale také může ovládat další připojená zařízení, jako například audio systém, osvětlení, multimediální přehrávač, apod.

Ovládání projekce a ostatních zařízení probíhá přes veškerá dostupná rozhraní (DMX, RS232, USB, WiFi) pomocí jednoduchých skriptů nebo tlačítek umístěných na monitoru/tabletu operátora, která lze uživatelsky upravit tak, aby se ovládání co nejlépe přizpůsobilo potřebám uživatele.

Astronomický simulátor

Srdcem celého planetária je astronomický simulátor, nejnovější verze softwaru SkyExlorer 4 Education, z dílny francouzské společnosti R.S.A. Cosmos, který umožňuje cestovat vesmírem v třídimenzionálním modelu, s možností změny v čase jak do minulosti, tak budoucnosti.

Audio systém

Podél celé spodní hrany projekční plochy je instalováno LED COVE osvětlení s možností plynulé regulace barev a intenzity v jednotlivých segmentech. Dá se tedy volit různé RGB zabarvení kopule, včetně stmívání, pulsací, světelných vln apod.

Profesionální zvuková aparatura umožňuje standardní reprodukci v režimu 5.1. Audio systém je doplněný o sadu bezdrátových mikrofonů pro ozvučení živých vystoupení.

Součástí dodávky technologie planetária bylo také několik fulldome pořadů (pro celooblohovou projekci) s přírodovědnou a astronomickou tématikou.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Brněnské planetárium DIGITARIUM 2.0

Po pěti letech provozu, po poslední velké renovaci, se brněnské planetárium dočkalo další modernizace projekčního systému.....

Astronomická observatoř v Parku tmavé oblohy Poloniny

Astronomická observatoř na Kolonickém sedle je detašovaným pracovištěm Vihorlatské hvězdárny se sídlem v Humenném.

Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo

Jednou z nejvýznamnějších událostí v dějinách astronomie na Slovensku bylo roku 1871 založení jedné z prvních....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru