Krajská hvězdárna a planetárium Maximiliána Hella

První digitální planetárium s rozlišením 4K na Slovensku.

Poptat řešení
šipka dolů

Zadání projektu

Společnost Nowatron Elektronik ve spolupráci s obchodním partnerem, košickou společností Carpathian TG, s.r.o. zajistila pro Krajskou hvězdárnu a planetárium Maxmiliána Hella v Žiari nad Hronom dodávku a instalaci prvního digitálního planetária s rozlišením 4K na Slovensku.

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Planetária; Simulátory a virtuální realita +420 515 915 031

Návrh řešení

Součástí dodávky technologie planetária měla být i renovace původní projekční kopule o průměru 10 metrů. Kopule byla vyčištěna, byly vyměněny poškozené díly perforovaného plechu a celá projekční plocha byla opatřena novým nátěrem.

Realizace řešení

Projekční systém planetária se sestává ze dvou profesionálních projektorů, které vytváří obraz na vnitřní stranu projekční kopule.

Po obvodu projekční plochy, v protilehlé pozici, jsou umístěny dva digitální projektory Sony s nativním rozlišením 4K, poskytující vysoký dynamický kontrast 1 000 000:1.

Spolu se speciální optikou od japonského výrobce GOTO vytvářejí na projekční ploše obraz o efektivním rozlišení 10 480 040 obrazových bodů. Součástí projekčního systému je dedikovaný software pro korekci geometrie, jasu a barvy, tak, aby byl obraz rovnoměrný, bez překryvů, a vytvářel dokonalou prostorovou iluzi.

Ovládání projekce

Celou projekci zvládne ovládat jeden operátor s pomocí konzole umístěné na řídicím pultu v zadní části projekčního sálu nebo na dálku bezdrátovým tabletem. V řídicím počítači je nainstalované sofistikované uživatelské rozhraní, které umožňuje nejen ovládání projekce v planetáriu, ale také může ovládat další připojená zařízení, jako například audio systém, osvětlení, multimediální přehrávač, apod.

Ovládání projekce a ostatních zařízení probíhá přes veškerá dostupná rozhraní (DMX, RS232, USB, WiFi) pomocí jednoduchých skriptů nebo tlačítek umístěných na monitoru/tabletu operátora, která lze uživatelsky upravit tak, aby se ovládání co nejlépe přizpůsobilo potřebám uživatele.

Astronomický simulátor

Srdcem celého planetária je astronomický simulátor, nejnovější verze softwaru SkyExlorer 4 Education, z dílny francouzské společnosti R.S.A. Cosmos, který umožňuje cestovat vesmírem v třídimenzionálním modelu, s možností změny v čase jak do minulosti, tak budoucnosti.

Audio systém

Podél celé spodní hrany projekční plochy je instalováno LED COVE osvětlení s možností plynulé regulace barev a intenzity v jednotlivých segmentech. Dá se tedy volit různé RGB zabarvení kopule, včetně stmívání, pulsací, světelných vln apod.

Profesionální zvuková aparatura umožňuje standardní reprodukci v režimu 5.1. Audio systém je doplněný o sadu bezdrátových mikrofonů pro ozvučení živých vystoupení.

Součástí dodávky technologie planetária bylo také několik fulldome pořadů (pro celooblohovou projekci) s přírodovědnou a astronomickou tématikou.

PODOBNÉ REALIZOVANÉ ZAKÁZKY

Prohlédněte si další řešení, která jsme navrhli na klíč.

Dabing Vesmírných parťáků pro iPLANETÁRIUM v Liberci

Naše společnost působí v oblasti tvorby dabingů fulldome pořadů pro planetária již řadu let. Jedná se o pořady pro....

Mobilní planetária pro hvězdárnu a planetárium Brno a Praha

Společnost Nowatron Elektronik dodala mobilní planetária.

Nová učebna přírodních věd a digitální planetárium v ZŠ Nuselská

Společnost Nowatron Elektronik dodala a nainstalovala 3D projekční technologii ve standardu DCI do učebny přírodních věd a....

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru