Pufferfish představuje systém sférické projekce

Již skoro dvacet let vyrábí a dodává skotská společnost Pufferfish inovativní a jedinečné sférické produkty, které mění způsob, jakým jsou informace využívány, zobrazovány a chápány. Se zákazníky z více než 40 zemí světa, kteří pracují v různých odvětvích, pomáhají svým klientům prezentovat jakékoliv údaje pomocí interaktivních technologií, které vytvářejí zážitek jako žádný jiný. Produkty společnosti PufferFish jsou ideálním řešením právě pro planetária.

Pufferfish představuje systém sférické projekce

Reference z planetárií

Nowatron Elektronik – Brněnská hvězdárna a planetárium

V roce 2012 se naše společnost podílela na projektu v sále exploratoria Hvězdárny a planetária Brno. Dodali jsme a instalovali speciální projekci sestávající se ze sférické projekční plochy PufferSphere XL – HardBall. Jedná se o projekční kouli o průměru 1 200 mm vyrobenou z pevného materiálu, který zajišťuje stálý tvar, stálobarevný povrch a možnost montáže zavěšením od stropu. Projekci zajišťoval projektor s rozlišením 1 400 x 1 050 obrazových bodů, který byl umístěn nad projekční koulí. Projektor promítal obraz do vnitřku koule prostřednictvím speciálního objektivu pro sférickou projekci, tzv. rybího oka.   

Návštěvníci tak měli možnost na celém povrchu koule vidět kompaktní obraz (animace), které bylo možno libovolně natáčet ve třech směrech a posouvat na časové ose.  Na projekční kouli se také promítaly i nejrůznější textury planet i jiných těles Sluneční soustavy. A nejen to – bylo možné ukázat i jejich změny v čase, například pohyb kontinentů na Zemi pomocí speciálního animačního software, který byl s projekcí dodán. Návštěvníci exploratoria tak mohli vidět, jak probíhá letecký provoz (a jeho hustota) na planetě Zemi během 24 hodin, nebo podrobné textury Měsíce či planety Mars získané na základě posledních astronomických dat, pořízených snímků z umělých družic či od robotů operujících na povrchu planet.

V současné době je expozice již demontována a nahrazena jinou.

PufferFish – Armagh observatory & planetarium

Armagh Observatory & Planetarium je nejdéle fungující planetárium na Britských ostrovech. Planetárium bylo otevřeno v roce 1968 a v roce 2018 oslavilo 50. výročí, během kterého si nadělilo rekonstrukci svých prostor, ke kterému přizvalo i společnost PufferFish s žádostí o pomoc při obnovení výstavních prostor.

Jejich vize zahrnovala modernizaci prostor, která umocní zážitek všech návštěvníků inspirativními momenty interakce a vytvoří tak dlouhodobé vzpomínky, které podnítí zvědavost o vesmíru. V Armaghu věděli, že potřebují středobod pro tuto oblast. Něco, co bude vhodné pro děti i dospělé, něco, co bude intuitivní a dostupné.

A tím „něco“ byl PuffferTouch2+, jehož 4K UHD projekce zajišťuje, že i při dostatečném osvětlení a dalších svítících displejích v místnosti, zůstane obsah pro diváky čistý a jasný. 

Nejideálnějším řešením pro Armagh byl nejnovější v řadě PT2+ Mobile – s kolečky pro snadnou mobilitu a rychlou montáž. Pokud jde o kvalitu, nedošlo k žádnému kompromisu a systém může být kdykoliv přemístěn do jiných prostor.

Posledním kouskem skládačky pak byla velikost obrazovky. Řada PufferTouch™ je dodávána ve velikostech 600 mm a 760 mm, což jsou optimální velikosti pro kvalitní projekci a pro zajištění plné 360˚ projekce. V Armagh ale chtěli něco, co skutečně vynikne mezi ostatními technologiemi a co na první pohled podnítí představivost dětí i dospělých, tak bylo domluveno, že společnost PufferFish vyrobí obrazovku na míru o velikosti 900 mm, která transformuje astronomické informace a skutečně převezme roli planet v naší sluneční soustavě.

Galerie

NAVRHNEME VÁM ŘEŠENÍ NA KLÍČ

Hledáte technologického partnera? Neváhejte se na nás obrátit.

šipka nahoru